SALISBURY UNIVERSITY


International Herbert Marcuse Conference

International Herbert Marcuse Conference

  • Now: Wed Nov 11 08:02:29 EST 2015
  • Today: $today
  • Nov 11, 2015 8:02:29 AM
  • 11-11-2015 08:02 AM
  • November 11, 2015 8:02:29 AM EST
2015 CONFERENCE

scontent: 1 bValue: -1 eValue:1

Conference Program w/Abstracts

Enable: $enabledate, Expire: $expiredate

International Herbert Marcuse Conference FULL CONFERENCE SCHEDULE: Room Locations

GUC: Guerrieri University Center

SU Downtown Gallery: 120 N. Division Street

Thursday, November 12th

11:00am-4:00pm Student workshop (Location: SU Downtown Gallery). Walking distance from the conference hotel (120 N. Division Street). Shuttle will leave from the GUC exit facing the Dogwood Parking Lot at 10:45am, Shuttle will pick up students from the La Quinta Inn at 10:55am.

1:00pm-4:00pm Conference Registration Table - Outside of Worcester 211 (GUC)

2:00pm-3:30pm (Location: 211 Worcester Room, GUC) - Critical Theory Methodology Workshop: “What is the Meaning of Critique Today?”  Panel participants include Douglas Kellner, Andrew Liu, and Cristina Cammarano

3:30pm-5:00pm (Location: 211 Worcester Room, GUC) Workshop on Radical Teaching: Accounting for Inequality

6:00pm-7:00pm Conference Registration Table – Outside of GUC 135, Wicomico

Opening Keynote: 7:00pm-8:30pm (GUC, 135 Wicomico Room) “New Sensibilities, New Universities: Higher Education, Utopian Energies, and the Prospects for Liberation” by Steven Dandaneau (free and open to the public)

Friday, November 13th

7:30AM – Coffee, pastries and registration – GUC 135, Wicomico Room

9:00am-9:30am (GUC 135, Wicomico Room) - Opening Plenary: Welcome and Introductory remarks by Peter Marcuse

9:30am-10:30am (GUC 135, Wicomico Room) - “When Liberation Movements become One-Dimensional: On Critical Theory and Intersectionality” with Arnold Farr, Amahlia Perry-Farr and Louisa Perry-Farr

10:30am-1:00pm Conference Registration Table – Second floor, near elevators, outside of the Nanticoke rooms

Session 1: 10:45am-12:00pm

Session 1A:   Doing Liberation: Pedagogies of Praxis and Community Engagement
  Speaker: Craig Christiansen, Lisa Doppler, Stefan Gander, and Claire   Snyder-Hall
  Location: GUC 236 Nanticoke C

Session 1B:   Reconceiving ‘The Outsiders:’ Resistance at the Margins Around the World
  Speakers: Richard Gilman-Opalsky, Debora Neri, Alessandra Martins dos Santos   Verdin-Bremer, Mariana Ortiz
  Location: GUC 236A, Nanticoke A

Session 1C:   “Holy Critical Theory, Batman!”: Marcuse is in the comics
  Speakers: Nick Thorkelson and Andrew Lamas
  Location: Location: GUC, Choptank 219

Session 1D: In   Search of the Aesthetic Dimension: Art, Domination, and Resistance
  Speakers: Craig Leonard, Deborah Antunes, Judson Abraham, and Peter-Erwin   Jansen
  Location: GUC 236B, Nanticoke B

Session 1E:   Technology as a Liberatory Imaginary: Utopia, Prefiguration, and Democracy
  Speakers: Richard T. Peterson, Allie Briggs, Marilia Pisani, and Silvio Carneiro  
  Location: GUC 234, Pocomoke

12:00pm-1:00pm - Lunch on your own

1:00am-3:00pm Conference Registration Table – GUC 135, Wicomico Room

1:00pm-2:45pm (GUC 135, Wicomico Room) - “Confronting the Neoliberal University: ‘Striking to Win’ at York University.” The roundtable will explore the relation between critical pedagogy and the recent month-long TA/graduate student strike at York. Participants include Dean Caivano, Rodney Doody, Terry Maley, Graeme Reniers, and Chris Vanden Berg.

3:00pm-6:00pm Conference Registration Table – GUC 135, Wicomico Room
AND Coffee and cookie break

Session 2: 3:00pm-4:30pm

Session 2A: Challenging   Reactionary Politics by Theorizing Intersectionality
  Speakers: Jaque Conceição e Alexandre Vaz, Nikia Robert, Robespierre de Oliveira
  Location: GUC 236A, Nanticoke A

Session 2B:   Marcuse and the Future of Critical Theory for the 21st Century: A Panel   Discussion
  Participants: Lauren Langman, Alexander M. Stoner, and Andrew Lamas
  Location: GUC 236 Nanticoke C

Session 2C:   Popular Culture and Prefigurative Politics
  Speakers: Imaculada Kangussu, Jeffery Nicholas, Brandon Absher, and   John-Patrick Schultz
  Location: GUC 234, Pocomoke

Session 2D:   Rationalizing Environments: Constructing and Deconstructing Natures
  Speakers: Christopher D. Buck, Michael Lipscomb, Jacob O’Neil, and Sarah   Surak
  Location: GUC 236B, Nanticoke B

 Student Sessions: 4:45-6:00PM, GUC 236A, Nanticoke A
Speakers: Cameron Rines, Anthony Reeves, Noel Dunfrene and Madison Weinberg

Art Exhibit and Reception
SU Downtown Gallery 7:00pm-9:00pm

Saturday, November 14th

7:30AM – Coffee, pastries and registration – GUC 236A, Nanticoke A

Business Meeting: 8:00am-9:00am (GUC 236A, Nanticoke A) 

Session 3: 9:15am-10:45am

Session 3A: New   Books About Marcuse: Part One
  Speakers: Andrew Lamas, Imaculada Kangussu, Arnold Farr
  Location: GUC 236 Nanticoke C

Session 3B:   Post-Soviet Marxism: Marcuse in the Developing World
  Speakers: George Katsiaficas, Javier Sethness Castro, Nick Zeller
  Location: GUC 236A, Nanticoke A

Session 3C:   Toward a Future of Critical Theory: Assessing the Roots of Marcusean   Philosophy
  Speakers: Arash Falasiri, Jackson R. Faust, Eric Hill
  Location: GUC 234, Pocomoke

Session 3D:   Fighting One-Dimensional Pedagogy: Dispatches From the Neoliberal University
  Speakers: Noel S. Adams, Eric Austin and Jeffrey Callen, Heather Dell, Sascha   Engel
  Location: GUC 236B, Nanticoke B

 Session 4: 11:00am-12:30pm

Session 4A:   Marcuse and MacIntyre, New Left, Marcuse critique
  Speakers: Andrew Lamas, Arnold Farr, Jeffery Nicholas
  Location: GUC 236B, Nanticoke B

Session 4B: New   Books About Marcuse: Part Two
  Speakers: Douglas Kellner, Robespierre de Oliveira, Sarah Surak
  Location: GUC 236 Nanticoke C

Session 4C:   Biopolitical Spaces of Resistance and Domination
  Speakers: Jennifer Lawrence, James Stanescu, Alexander M. Stoner, Ryan Artrip
  Location: GUC 236A, Nanticoke A

Session 4D:   Tinkering with the Technics of the Neoliberal University: Spaces of   Resistance for Teachers and Students
  Speakers: Brandon Absher, Shelly Johnson, James William Lincoln, Adnan   Selimovic
  Location: GUC, Choptank 219

Session 4E:   Technology as Domination in a Totally Administered Society
  Speakers: Michael Shukolov, Craig Formati, Margath Walker, Matthew Guardino   and Dean Snyder
  Location: GUC 234, Pocomoke

Archive   Presentation: The archivists from the Herbert Marcuse Archive (Frankfurt) and   Laura Hanscom with Salisbury University will discuss research access,   opportunities, publications, and process.
  Location: Meet at the registration table to walk to the room – session will   take place in Blackwell library

Lunch on your own: 12:30pm-1:45pm

Session 5: 1:45pm-3:00pm

Session 5A:   Critical Pedagogy, Critical Consciousness: Teaching Liberation in a   One-Dimensional Society
  Speakers: Clayton Graham, Peter Joun, David Kennedy, Michael Seal
  Location: GUC 234, Pocomoke

Session 5B:   Adorno, Heidegger, Chomsky, Freud: A Critical Interlocution
  Speakers: Stephen Bourque, Michael O’Loughlin. Maroje Visic [paper]
  Location: GUC 236A, Nanticoke A

Session 5C:   Sites of Struggle: The Great Refusal in Advanced Industrial Society
  Speakers: Joseph Trullinger, Jordan Cassidy, Robespierre de Oliveira
  Location: GUC 236B, Nanticoke B

Session 5D:   Liberation and Libido: The Frankfurt School on the Problems and Potentials of   Psychoanalysis
  Speakers: Chris Crawford, Lauren Langman
  Location: GUC 236 Nanticoke C

Coffee, Cookies, and Closing Session: Liberation Today 3:30pm-5:00pm (GUC 135, Wicomico Room)

For more information or questions regarding the schedule contact Dr. Sarah Surak - smsurak@salisbury.edu 

- Top -


/marcuse/full-schedule.html