Faculty Senate

 

Holloway Hall

Committees of the Senate
and Faculty Representatives to Other Organizations

Academic Year 2009-2010

Committees of the Senate

Committees Reporting to the Senate



Membership and Elections Committee

Chair: Lance Garmon

Designated Senator: Kurt Ludwick

Kelly Fiala, HPEHP, 07-10, SEIDEL
Lance Garmon, PSYC, 08-11, FULTON
Christy Weer, MGMT, 09-12, PERDUE
Michelle Bracken, NURS, 09-12, HENSON

Membership & Election Procedures



Undergraduate Curriculum Committee

Chair: Gene Williams

Designated Senator:
Darrell Mullins

Joerg Tuske, PHIL, 07-10, FULTON
Diane Illig, SOCI, 07-10, At-large
Charisse Chappell, PSYC , 08-11, At-large
Deborah Mathews, SOWK, 08-11, SEIDEL (sabbatical Sp. '10)
John Lamanca, HPEHP, Sp. '10, SEIDEL
David Parker, MATH, 09-12, At-large
Fatollah Salimian, ACCT, 09-12, PERDUE
Gene Williams, BIOL, 09-12, HENSON

UCC Website: www.salisbury.edu/provost/ucc



Academic Policies Committee

Chair: Elizabeth Ragan

Designated Senator: Michael Scott

Diana Wagner, EDSP, 09-10, At-large
Kurt Ludwick, MATH, 07-10, HENSON
Michael Folkoff, GEOG, 08-11, At-large
Elizabeth Ragan, HIST, 08-11, FULTON
Bayta Hyman, SOWK, 09-12, SEIDEL
Shekar Shetty, ECON, 09-12, PERDUE
 



Honors Program Committee

Chair: Lori Dewitt
 
Designated Senator: Kristen Walton

Lori DeWitt, CMAT, 08-10, At-large
Joaquin Vila, ENGL, 08-10, At-large
Marta Losonczy-Marshall, PSYC, 09-11, At-large
Kathryn Kalmanson, LIBR, 09-11, At-large
 



Library Committee

Chair: Dean Kotlowski

Designated Senator:
Vera Street

Dean Kotlowski, HIST, 07-10, FULTON
Katherine Miller, CHEM, 07-10, HENSON
Mandy Hackley, LIBR, 08-11, LIBRARY
Joyce Wiencek, EDSP, 08-11, SEIDEL
Jamie Emerson, ECON, 09-12, PERDUE



Faculty Development Committee

Chair: Karen Rayne

Designated Senator: Gail Welsh

Catherine Beise, INFO, 08-11, At-large (sabbatical 09-10)
Emily Story, HIST, 09-10, At-large
Karen Rayne, ENGL, 08-11, At-large
Michele Schlehofer, PSYC, 09-12, At-large
Taehyun Nam, POSC, 09-12, At-large
Shekar Shetty, ECON, 09-12, At-large

Travel Grants Site



Committee on Promotions

Chair: Wayne Ackerson

Designated Senator: David Rieck

Wayne Ackerson, HIST, 07-10, At-large
James Hatley, PHIL, 07-10, FULTON

 David Rieck, CHEM, 07-10, HENSON
Edward Robeck, EDUC, 08-11, At-large (off Sp. '10)
Stephen Adams, MGMT, 10-11, At-large
Starlin Weaver, EDSP, 08-11, SEIDEL
(off Sp. '10)
Patricia Richards, EDSP, Sp. '10, SEIDEL
Ying Wu, ECON, 09-12, PERDUE
Greg Cashman, POSC, 09-12, At-large


Special Eligibility: Not eligible for promotion during service on this committee; must be tenured; department chairpersons may not serve.



Faculty Welfare Committee

Chair: Grace Clement

Designated Senator: Kashi Khazeh

Elizabeth Seldomridge, NURS, 07-10, HENSON
Maria Valdez, MDFL, 07-10, FULTON
Grace Clement, PHIL, 08-11 , At-large
Michael Folkoff, GEOG, 08-11, At-large
Vicki Root, SOWK, 09-12, SEIDEL
Christy Weer, MGMT, 09-12, PERDUE

Sabbatical Leave Form



Academic Freedom and Tenure Committee

Chair: Doug Marshall

Designated Senator: Adam Wood

Nomsa Geleta, EDUC, 07-10, At-large
Jackie Chooi-Theng Lew, 09-10, At-large
Roberta Adams, POSC, 08-11, At-large (sabbatical Sp. '10)
Dean Kotlowski, HIST, Sp. '10, At-large
Doug Marshall
, ACCT, 08-11 , At-large
Susan Battistoni, NURS, 09-12, At-large
 

Special Eligibility: Must be tenured.
 



Learning With Technology Committee

Chair: Les Erickson

Designated Senator: Doug DeWitt

Dorthea McDowell, NURS, 07-10, At-Large
Fatollah Salimian, INFO, 07-10, PERDUE
Douglas DeWitt, EDSP, 08-11, SEIDEL
Claire Kew, MDFL, 08-11, FULTON
Krista Knapp, LIBR, 08-11, LIBRARY
Alexis Aguilar, GEOG, 09-12, At-large
Les Erickson, BIOL, 09-12, HENSON

 

Committee Website

Learning Technology Request Form

Guiding Principles for IT



International Program Committee

Chair: Brian Stiegler

Designated Senator:
Pat McDermott

Aaron Hogue, BIOL, 08-10, HENSON
Dean Ravizza, HPEHP, 08-10, SEIDEL
Leonard Robinson, POSC, 08-10, FULTON
Hong Yao, ECON, 08-10, PERDUE
Oliver Roche, MGMT, 09-10, PERDUE
Amal Ali Moustafa, GEOG, 09-11, HENSON
Claudia Burgess, EDUC, 09-11, SEIDEL
 Connie Pubill, MDFL, 09-11, FULTON
 



Long Range Academic Planning Committee

Chair: Batya Hyman

Designated Senator:
Michael O'Loughlin

Laura Andes, EDUC, 08-10, At-large (sabbatical Sp. '10)
Jason McCartney, PSYC, Sp. '10, At-large
Brian Dean, MATH, 08-10, HENSON
Batya Hyman, SOWK, 08-10, SEIDEL

Michael Lewis, HIST
, 09-11, FULTON
Stephen Adams, MGMT, 09-11, PERDUE



Faculty Awards & Recognition Committee

Chair: Nancy Michelson

Designated Senator: Craig Clarke

Nancy Michelson, EDSP, 07-10, SEIDEL
Craig Clarke, PSYC, 08-11, FULTON
Frank Shipper
, MGMT, 08-11, PERDUE
[   OPEN   ], 09-12, HENSON
Joyce Bell, SOWK, 09-12, At-large


Admissions and Readmissions Committee

Chair: Timothy Dunn

Designated Senator: Donna Ritenour

Cynthia Cooper, CMAT, 07-10, At-Large (sabbatical Sp. '10)
Gwen Beegle, EDSP, Sp. '10, At-large
Lucy Morrison, ENGL, 09-10, At-large

Timothy Dunn, SOCI, 08-11, At-Large
Edward Senkbeil, CHEM, 08-11, At-Large (sabbatical Sp. '10)
Rachel Goldberg, CADR, Sp. '10, At-large
Linda Cockey, MUSC, 09-12, At-large
Meredith Patterson, PSYC, 09-12, At-large
 


Faculty Financial Affairs

Chair: Brian Hill

Designated Senator: Mara Chen

Natalie Hopson, PSYC, 08-10, FULTON
Brian Hill, ECON 09-10, PERDUE
Martha Zimmerman, LIBR, 08-11, LIBRARY

Elizabeth Emmert, BIOL, 08-11, At-large
Mara Chen, GEOG, 09-12, HENSON
Joel Jenne, EDSP, 09-12, SEIDEL
 


University Academic Assessment Committee

Chair: Larence Becker

Designated Senator: Starlin Weaver

Larence Becker, PSYC, 08-10, At-large
Nicole Munday
, ENGL, 08-10, FULTON
Amal Ali Moustafa, GEOG, 08-11, HENSON
Richard Britten, CMAT, 08-11, At-large
Chin-Hsiu Chen, EDUC, 08-11, SEIDEL
Moushumi Chakraborty, LIBR, 09-12, LIBRARY
Arvi Arunachalam, ECON
, 09-12, PERDUE
 


Special Committees of the Senate

These four committees are elected when needed as described in the Faculty Senate Bylaws

Faculty Hearing Committee

Faculty Retrenchment Committee

Retrenchment Appeals Committee

Faculty Mediation Committee


Other Committees Reporting to the Senate:

Council of University System Faculty

David Parker, MATH, 07-10
Paul Flexner, ART, 08-11
Melanie Perreault, HIST, 09-12

Roberta Adams, POSC, 09-12 (Alternate) (sabbatical Sp. '10)

Peggy Proudfoot-McGuire, SOCW, Sp. '10 (Alternate)


Maryland Higher Education Commission
Faculty Advisory Committee

Special Eligibility: SU alternates with FSU for this position.

William Folger, MUSC, 08-10


Athletics Committee

Designated Senator: Theodore Gilkey

Bart Talbert, HIST, 09-11
Brent Fedorko, HPEHP, 09-11

Athletic Committee Bylaws


Graduate Council

Chair: Joaquin Vila

Designated Senator: Kashi Khazeh

Nomsa Geleta, EDSP, 08-10 SEIDEL
Joaquin Vila, ENGL, 08-10, FULTON
Kashi Khazeh, ECON, 09-11 PERDUE
Susan Battistoni, NURS, Sp. '10, HENSON



 Last modified 3/11/2010
by Kurt Ludwick (keludwick@salisbury.edu)