Faculty Senate

 

Holloway Hall

Committees of the Senate
& Faculty Representatives to Other Organizations

Academic Year 2014-2015

Committees of the Senate
(Most recent update: 07/16/14)

Committees Reporting to the Senate


Membership & Elections Committee

Chair:  Lisa Marquette
Designated Senator: Stephen Ford

Mark Walter, PSYC, 11-14, FULTON
Gina Bloodworth (FA14 sabbatical
Samuel Geleta, BIOL) 12-15, HENSON
Vacant
(FA14 sabbatical
Jamie Emerson, ECON/FINA) 12-15, PERDUE
Lisa Marquette, HSS, 13-16, S
EIDEL

Membership & Elections Committee Procedures


Undergraduate Curriculum Committee

Chair: Katherine Miller
Designated Senator: Asif Shakur

Katherine Miller, CHEM, 14-17, At-large
Sheba Mahmood (FA14 sabbatical Elizabeth Curtin, ENGL) 12-15, At-large
Thomas Calo, 13-16, At-large
Shawn McEntee, SOCI, 13-16, FULTON
Asif Shakur, PHYS, 12-15, HENSON

Alexander Pope, EDUC, 12-15, PERDUE (At-large)
John LaManca, HSS, 14-17, SEIDEL

UCC Website: www.salisbury.edu/provost/ucc


Academic Policies Committee

Chair: Catherine Otto
Designated Senator: Darrell Mullins

John Raley, THEA, 11-14, At-large
Vacant, 13-16, At-large
Emily Story, HIST
, 14-17, FULTON
Catherine Otto, MDTC/RESP, 13-16, HENSON
Frank Shipper, MGMT/MKTG, 12-15, PERDUE
Batya Hyman, SOWK, 12-15, SEIDEL


Honors Program Committee

Chair: Marta Losonczy-Marshall
 Designated Senator: Stephen Ford

Marta Losonczy-Marshall, PSYC, 12-15, FULTON
Troy Banks, MATH/COSC, 12-15, HENSON
Stephen Ford, LIBR, 14-17, LIBRARY
Ani Mathers, ECON, 14-17, PERDUE
Rachel Buchanan, SOWK, 14-17, SEIDEL


Library Committee

Chair: Timothy Werner
Designated Senator: Jerome DeRidder

Joerge Tuske, PHIL, 13-16, FULTON
Robert Lutrell, CHEM, 13-16, HENSON
Angeline Prichard, LIBR, 14-17,
LIBRARY
Leonard Arvi, ECON, 12-15, PERDUE
Timothy Werner, HSS, 14-17, SEIDEL


Faculty Development Committee

Chair: 
Designated Senator: Leslie Yarmo

Daniel Harris, GEOG, 12-15, At-large
Victoria Venable, SOWK, 13-16, At-large

Leslie Yarmo,
THEA, 14-17, FULTON
Christine Egan, CMAT, 13-16, HENSON (At-large)
Jing Quan, INFO, 14-17, PERDUE
Shanetia Clark, EDUC, 12-15, SEIDEL

Travel Grants Site


Committee on Promotions

Chair: Mark deSocio (FA14)/Pat McDermott (SP15)
Designated Senator: Mark deSocio

 Paul Scovell, CMAT, 12-15, At-large
Victoria Hutchison, THEA, 12-15, At-large
Kurt Ludwick, MATH/COSC, 13-16, At-large

Dean Ravizza (FA14 sabbatical Pat McDermott, MGMT/MKTG) 12-15, At-large Alternate
Scott Mazzetti, HSS, 12-15, At-large Alternate
Corinne Pubill, MDFL, 13-16, FULTON
Mark deSocio, GEOG, 13-16, HENSON
Fatollah Salimian, INFO, 12-15, PERDUE

Batya Hyman, SOWK, 14-17, SEIDEL

Special Eligibility: Not eligible for promotion during service on this committee; must be tenured; department chairpersons may not serve.


Faculty Welfare Committee

Chair: Bart Talbert
Designated Senator: Bart Talbert

Vacant, 14-17, At-large
Bart Talbert, HIST, 1
4-17, At-large

Leonard Robinson, POLS, 13-16, FULTON
Kathleen Shannon, MATH/COSC, 13-16, HENSON
Herman Manakyan, ECON, 12-15, PERDUE
Vicki Root, SOWK, 12-15, SEIDEL


Committee on Academic Freedom & Tenure

Chair: 
Designated Senator: Thomas Anderson

Craig Clarke, PSYC, 14-17, At-large
Adam Wood
, ENGL, 14-17, At-large
Vacant, At-large
(14-17 Term)
William Folger, MUSC, 12-15, At-large
Dean Kotlowski
, HIST, 12-15, At-large

Special Eligibility: Must be tenured.


Long Range Academic Planning Committee

Chair: Meredith Patterson 
Designated Senator: David Parker

Vacant, 14-16, At-large
Meredith Patterson, PSYC, 13-15, FULTON
Philip Anderson, BIOL, 14-16, HENSON
Ying Wu, ECON, 13-15,
PERDUE
Donna Ritenour, HSS, 14-16, SEIDEL


International Education Committee

Chair: Celine Carayon
Designated Senator: Diallo Sessoms

Louise Detwiler, MDFL, 14-16, FULTON
Celine Carayon, HIST, 13-15, FULTON
Seth Friese, CHEM, 14-16, HENSON
Eric Liebgold, BIOL, 13-15, HENSON
Christine Camillo, MDTC, 14-16, PERDUE

Richard Hoffman, MGMT/MKTG, 13-15, PERDUE
Lincoln Gibbs, HSS,  14-16, SEIDEL

Doug DeWitt, EDSP, 13-15, SEIDEL


Learning With Technology Committee

Chair: Regina Royer
Designated Senator: Brent Zaprowski

Dorothea Winter, NURS, 12-15, At-large
Regina Royer, EDSP, 13-16, At-large

David Burns, CMAT, 14-17, FULTON
Seth Friese, CHEM, 12-15, HENSON
Christopher Woodall, LIBR, 14-17, LIBRARY
Hoon Cha, INFO, 13-16, PERDUE
(At-large)
Yoojin Choi, HSS, 14-17, SEIDEL

Committee Website


Faculty Awards & Recognition Committee

Chair:
Designated Senator: Stephen Adams
 

Susan Brazer, LIBR, 12-15, At-large
Charisse Chappell, PSYC, 14-17, FULTON
Michele Bracken, NURS, 12-15, HENSON
Wayne Decker, MGMT/MKTG, 14-17, PERDUE
Vacant
(FA14/SP15 Leave James Forte, SOWK) 13-16, SEIDEL

BYLAWS 2013
Special Eligibility: Must be tenured.


Admissions & Readmissions Committee

Chair: Rhyannon Bemis (FA14)/Timothy Stock (SP15)
Designated Senator: Kathleen Shannon

Brent Fedorko, HSS, 13-16, At-large
Angeline Prichard (FA14 sabbatical Timothy Stock, PHIL
) 13-16, At-large

Rhyannon Bemis, PSYC, 12-15, FULTON
Katherine Hinderer, NURS, 14-17, HENSON
Vacant, 14-17, PERDUE
Lincoln Gibbs, HSS, 12-15, SEIDEL


Faculty Financial Affairs Committee

Chair: Audrey Schadt 
Designated Senator: David Rieck

Doug DeWitt, EDSP, 12-15, At-large
Adam Hoffman, 13-16, FULTON

David Rieck, CHEM, 14-17, HENSON
Audrey Schadt, LIBR, 14-17, LIBRARY
Leonard Arvi, ECON/FINA, 13-16, PERDUE
 John Lamanca, HSS, 12-15, SEIDEL


University Academic Assessment Committee

Chair:  Susan Brazer
Designated Senator: Lance Garmon

Carol Wood, HSS, 14-17, At-large
Daniel Harris, GEOG, 13-16, At-large
Lance Garmon, PSYC, 13-16, FULTON
Gail Welsh, PHYS, 14-17, HENSON
Susan Brazer, LIBR, 12-15, LIBRARY
Leticia Ortega, EDUC, 12-15, PERDUE

Vacant, 14-17, SEIDEL


Honors Convocation Committee

Chair: Manav Ratti
Designated Senator: John Nieves

Nancy Smith, NURS, 14-17, At-large
Claire Kew, MDFL, 14-17, At-large

Anne Barse, BIOL, 12-15, At-large
Tom Goyens, HIST, 12-15, At-large

Steven Hetzler, MATH/COSC, 13-16, At-large
Manav Ratti, ENGL, 13-16, At-large


Senate Special Purpose Committees

These four committees are elected when needed as described
in the Faculty Senate Bylaws
:

Faculty Mediation Committee
Faculty Hearing Committee
Faculty Retrenchment Committee
Retrenchment Appeals Committee


Committees Reporting to the Senate

Council of University System Faculty
Roberta Adams, POSC, 14-17, At-large
David Parker, MATH, 12-15, At-large
 Paul Flexner, Art, 13-16, At-large
Vacant, 14-17, Alternate

CUSF has monthly, day-long meetings from September through May/June at
different USM campuses: www.usmd.edu/usm/workgroups/SystemFaculty/.


Maryland Higher Education Commission (MHEC)
Faculty Advisory Committee

Special Eligibility: SU alternates with FSU for this position.

Nancy Smith, NURS, 14-16, At-large

MHEC FAC meets monthly every third Tuesday, from September through May at
Anne Arundel Community College. SU and FSU share a delegate, changing annually: www.fac-mhec.csmd.edu/.


Athletics Committee

Chair:
Designated Senator:

Theodore Gilkey, EDSP, 14-16, At-large
Donna Ritenour, HSS, 13-15, At-large

Athletic Committee Bylaws


Graduate Council

Chair:
Vice Chair:
Designated Senator: Brandy Nobiling 

John Kalb, ENGL, 14-16, FULTON
Michael Folkoff, GEOG, 13-15, HENSON

Jonathan Munemo,  ECON, 14-16, PERDUE
Maida Finch
(FA14 sabbatical Margo Kushner, SOWK) 13-15, SEIDEL

Graduate Council Website


Summer Advisory Committee

2014 Committee Membership:
Lance Garmon, FULTON
David Parker, HENSON

Stephen Ford, LIBRARY
Danny Ervin, PERDUE
Brandye Nobling, SEIDEL

Faculty Senate SAC Resolution


* "At-large (for school)" indicates that the named school did not nominate one of its faculty for a committee position, and so a member of the Faculty - possibly from a different school - was elected at-large to fill that position for one year, as per the Faculty Senate Bylaws, Article V, Section 2.

Please contact Stephen Ford, Senate Webmaster,
with any questions, additions or corrections